همه چیز درباره استاندارد بین المللی “CE”

واژه CE به مفهوم « تطابق اروپایی» بوده و بعبارتی دیگر نیز بر گرفته از دو کلمه « Community European » به مفهوم « اروپای متحد» می باشد .علامت CE انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد را نشان می دهد . محصولی که موفق به اخذ این آرم می شود ، می تواند در تمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( بجز کشورهای سوییس و لیختن اشتاین ) بدون محدودیت برای فروش ، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود به بازارهای اروپایی را پیدا می نماید علامت CE تطابق محصول با الگوها و دستورالعمل های تعریف شده در این اتحادیه را نشان می دهد .
بعبارت دیگر ، داشتن این علامت بیانگر رعایت حداقل الزامات اساسی تعریف شده در زمینه تولید محصولات جهت حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف کننده و نیز محیط زیست می باشد.

گواهینامه CE فقط برای محصولات زیر الزای می باشد:

انواع اسباب بازی ها _ ماشین آلات _ تجهیزات الکتریکی _ تجهیزات محافظت کننده شخصی _ تجهیزات تحت فشار – تجهیزات پزشکی قابل کاشت در بدن – تجهیزات پزشکی مورد استفاده در تشخیص آزمایشگاهی _ خازن پایانه های رادیوئی و مخابراتی _ مخازن ساده تحت فشار _ لوازم گاز _ آسانسور _ صنایع تفریحی _ سیستم های حفاظتی _ دیگ های آب گرم _ ابزار غیر اتوماتیک توزین _ قرقره های ساختمانی _ مواد منفجره برای مصارف عمرانی.

علامت CE برای محصولات زیر الزامی نمی باشد:

مواد غذایی _ محصولات کشاورزی _ مواد شیمیایی _ مواد دارویی و آرایشی

چگونه گواهینامه CE بگیریم؟

هفت مرحله برای دریافت گواهینامه CE :

1در اولین مرحله باید شناسایی و درک لازم از دایرکتیوهای مربوط به محصول در اتحادیه اروپا انجام شود.
2 فرآیند به شکلی است که محصول شما می بایست الزامات ضروری که در دایرکتیوها لحاظ شده است را رعایت نمایید.
3 مطمئن شوید که محصول شما ایمن است و می تواند این را ثابت کند .بنابراین ارزیابی ریسک و یا تجزیه و تحلیل انجام دهید تا نشان دهید محصول شما چگونه الزامات درون دایرکتیو ها را رعایت می کند.
4 مدرک مربوط به طراحی و عملیات تولیدی محصول خود را تدوین ، تکمیل و آماده کنید.
5 این مرحله شامل الزامات قانونی ، دستورالعمل های نحوه کار با محصول و مدارک شفاف و واضح برای هدف اصلی استفاده از محصول و خطرات موجود در زمان استفاده از محصول در شرایط معمولی (نرمال و غیر خراب) باشد.
6 اظهار انطباق از آخرین مراحل فرایند دریافت گواهینامه CE است.اظهار انطباق باید شامل تمام اطلاعات مربوط به محصول از جمله تمام دایرکتیوهای اتحادیه اروپا که محصول با الزامات آن منطبق است ، باشد.
7 این مرحله الصاق گواهی CE است ، که به معنی اظهار به تمام طرف های ذینفع شما مبنی بر تطابق کامل محصول شما با الزامات قابل کاربرد در دایرکتیوهای اتحادیه اروپا می باشد.

پیام بگذارید